Pipetteringsapparatur Avidien microPro 20 og microPro 300 er et meget kompakte og effektive semi-automatiseret pipetteringsapparaturer til 96-kanals pipetteringer. De er præcise, effektive, pålidelige og lette at bruge. Ideelle til fleksibel og præcis multi-funktion pipettering lige fra enkle til mere komplekse væskehåndteringstrin.
Fordele ved pipetteringsapparatur Avidien microPro
Med microPro semi-automatiseret pipette elimineres brugervariation på tværs af eksperimenter og sikrer overholdelse af en ensartet protokol.
MicroPro 20 og 300 tilbyder en række funktioner, der giver nøjagtighed, effektivitet og eksperimentel gentagelse. Ved arbejde i plader med 96 brønde tilbyder microPro hurtig pipettering, der er ensartet på tværs af pladen og mellem forsøg.
MicroPro bliver aldrig træt og sikrer identisk tryk, hastighed og vinkel for hver kanal, hver gang. Den brugervenlige app giver desuden mulighed for at programmere komplette protokoller med trinvise instruktioner, herunder trin uden pipettering. Dette gør det muligt for laboratoriemedarbejdere at udføre ændringer af fælles protokoller og dermed fremme konsistens på tværs af laboratoriet.
Med de mange muligheder for tilpasning til hvert laboratoriums behov giver microPro’s fleksible indstillinger og grænseflade næsten ubegrænsede muligheder for at understøtte repetition i 96-brønds protokoller.
Praktisk brug af pipetteringsapparatur Avidien microPro
Hver bruger kan oprette et brugerdefineret program, der arrangerer alle trin i den rækkefølge, det ønskes. Herunder med mulighed for at oprette unikke instruktionstrin, der kan bruges til at forhindre fejl under lange og komplekse analyser.
Pipetteringsapparaturet er meget brugervenligt
Alle funktioner er programmerbare ved hjælp af den brugervenlige app. Ofte brugte programmer kan nemt gemmes som favoritter og organiseres efter navn, type og dato. Hvorefter de nemt hentes frem, næste gang samme indstillinger skal bruges.
Det er også muligt at oprette og gemme unikke indstillinger for kalibrering af specielle væsker, og genbrug disse indstillinger under alle programmer.
Desuden kan pipetteringsdybden indstilles og gemmes til brug for de fleste typer af plader.
Apparaturet er udstyret med et RingLock system, det gør udskiftning af pipettespidser meget let og enkel uden at spidserne berøres. Den berøringsfri udstødning af spidser hjælper til at reducere risikoen for kontaminering.
Hastigheden styres let, da indstilling af hastighed kan foretages for enhver aspirations- og dispenseringsoperation. Kan indstilles til 10 forskellige trin.
Pipetteringsapparaturerne Avidien microPro kan bruges både til PCR-plader med 96 brønde og til plader med 384 brønde. Det er hurtigt og enkelt at skifte fra en pladetype til en anden.
Fordele ved pipetteringsapparatur Avidien microPro
- Let at indstille med brugervenlig app.
- Hurtig og berøringsfri udskiftning af spidser.
- Indstilling af pipetteringsdybde.
- Nemt at gemme og hente gemte indstillinger.
- Hastighedskontrol med 10 indstillinger.
- Passer både til plader med 96 til 384 brønde.
- Indstillinger for særlige væsker.
- Kan bruges med pipettespidser med og uden filter.
Tekniske specifikationer for microPro 20
- Volumenområde: 1 – 20 μL.
- Måler (BxLxH) 19 x 21,6 x 32 cm.
- Vejer 5,1 kg.
- Præcision 1 – 5 μL < 3% C.V.
- Præcision 6 – 20 μL < 2% C.V.
- Strømforsyning 230 V.
Tekniske specifikationer for microPro 300
- Volumenområde: 5 – 300 μl.
- Måler (BxLxH) 19 x 21,6 x 32 cm.
- Vejer 5,1 kg.
- Præcision 15 – 30 μl < 2% C.V.
- Præcision 30 – 300 μl < 1% C.V.
- Strømforsyning 230 V.
Pipettespidser til pipetteringsapparatur Avidien microPro
- MicroPro 20: 20 µL
- MicroPro 300: 300 µL.
- Sterile.
- Med eller uden filter.
- Low retention.
- Fri for RNase og DNase.
- Fri for pyrogen og metaller.
- 5 x 96 tips pr. rack.
Klik og se video med Avidien microPro 300!